Renhet avgör mer än pris i det här testet. 100% Whey Gold Standard vinner eftersom oberoende tredjepartslaboratorier gång på gång bekräftat innehållet, samtidigt som pulvret löser sig snabbt i shakern.
Kompromissen är sötningen. De konstgjorda sötningsmedlen är den tydligaste eftergiften, men för den som vill variera smak och köpa i stora förpackningar väger fördelarna tyngre.
Holistic Vassleprotein tar hem Mest Prisvärd tack vare en ovanligt ren ingredienslista utan tillsatt socker, även om vi saknar oberoende underlag för hur den smakar och löser sig.

100% Whey Gold Standard 2,27kg
Du som vill vara säker på att pulvret faktiskt håller vad etiketten lovar hittar tryggheten här. Oberoende laboratorier har rankat renheten bland topp 10 procent av över 150 testade proteinpulver, med 24 gram protein per portion som bonus.

Holistic Vassleprotein
Vill du få i dig mycket protein per portion utan onödiga tillsatser eller tillsatt socker, är det här ett prisvärt val tack vare den höga proteinhalten och den korta, rena ingredienslistan.

Better You Ärt & Havreprotein 1kg
Du som är vegan eller laktosintolerant och letar efter ett växtbaserat protein utan konstgjorda sötningsmedel hittar rätt i den här blandningen av ärt- och havreprotein. Tänk dock på att smaken är ganska besk, så det kan vara klokt att blanda in bär eller annat smaksatt för att göra den godare.

Star Nutrition Whey-80 1kg
Passar dig som tränar styrka och vill maximera proteinet per skopa, med 27 gram protein och bara cirka 1,1 gram socker per portion. Väljer du smaken Natural slipper du dessutom sötningsmedel helt.
Viktiga egenskaper vi funnit
En sak är tydlig: skillnaderna mellan proteinpulver handlar sällan bara om smak, utan om hur produkten fungerar i vardagen över tid.
- Brett smakutbud håller motivationen uppe: Proteinpulver med många smakvarianter gör det lättare att undvika smaktrötthet vid regelbunden användning.
- Stora förpackningar sänker kostnaden per portion: Produkter som säljs i storpack på uppemot 150 portioner blir mer prisvärda för den som tränar regelbundet.
- Testning mot dopningslistade ämnen förekommer: Vissa tillverkare testar sina pulver mot förbjudna substanser, vilket är relevant för idrottare som tävlar.
- Renodlad tillverkning syns i innehållsförteckningen: Glutenfria produkter utan konstgjorda tillväxthormoner förekommer bland de mer omtyckta alternativen.
- Tillgänglighet påverkar valet av pulver: Proteinpulver som säljs brett hos flera återförsäljare är enklare att få tag i löpande.
Vanliga problem vi identifierat
Det finns tydliga fallgropar.
- Proteinblandningar kan ge magbesvär hos vissa: Kombinationer av whey-isolat, whey-koncentrat och hydrolyserat protein kan hos känsliga idrottare leda till magbesvär.
- Vassleprotein är inget alternativ för veganer: Ett proteinpulver baserat på mjölkprotein utesluter direkt den som äter strikt växtbaserat.
- Konstgjorda sötningsmedel passar inte alla: Den som aktivt vill undvika artificiella sötningsmedel behöver leta efter andra alternativ i kategorin.
- Alla smaker finns inte i alla storlekar: Vill man köpa en specifik smak i en större förpackning är utbudet ibland begränsat.
- Kvaliteten kan variera mellan enskilda partier: Enstaka köpare rapporterar att pulvret vid enskilda tillfällen varken doftat eller smakat som väntat.
Jämför alla proteinpulver i testet
| 100% Whey Gold Standard 2,27kg | Holistic Vassleprotein | Better You Ärt & Havreprotein 1kg | Star Nutrition Whey-80 1kg | Core Whey Protein 1kg | Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() | |
| Totalbetyg: | 3,85 | 3,6 | 3,6 | 3,55 | 3,45 | 3,15 |
| Deltester: | ||||||
| Proteinhalt & renhet (30%) | ||||||
| Smak (15%) | ||||||
| Lösbarhet & mixbarhet (15%) | ||||||
| Ingredienser & sötning (15%) | ||||||
| Näringsvärde (25%) | ||||||
| Specifikationer: | ||||||
| Proteintyp | Proteinblandning | Vassleprotein-koncentrat | Växtprotein | Vassleprotein-koncentrat | Vassleprotein-koncentrat | Proteinblandning |
| Proteinhalt | 79 % | 79,5 % | 81 % | 73,4 % | 75-80 % | 73 % |
| Protein per portion | 24 g | 23,9 g | 13 g | 27 g | – | 22 g |
| Energi per portion | – | 122 kcal | 62 kcal | 140 kcal | – | 114 kcal |
| Kolhydrater per portion | – | 1,6 g | 0,9 g | – | – | 2,5 g |
| Socker per portion | – | 1,5 g | 0,1 g | – | – | 1,8 g |
| Fett per portion | – | 2,2 g | 0,6 g | – | – | 1,8 g |
| Sötningsmedel | Blandning av sötningsmedel | – | Stevia | – | Blandning av sötningsmedel | Blandning av sötningsmedel |
| BCAA per portion | – | – | – | – | – | – |
| Antal smaker | – | 6 st | 7 st | 20+ st | 11 st | 23 st |
| Laktosfri | Nej | Nej | Ja | – | Nej | Nej |
| Pris: | ||||||
100% Whey Gold Standard 2,27kg – Bäst i Test

Flera smaker av Optimum Nutrition Gold Standard har rankats högt av ett ackrediterat laboratorium, och produkten testas för förbjudna substanser av tredjepartsorganet Informed Choice. Blandningen av vassleisolat, vassleskoncentrat och hydrolyserat vassleprotein ger hög proteinhalt per portion, men kan i sällsynta fall ge magbesvär hos känsliga användare. Med 22 smaker som samtliga fått goda omdömen i testarnas smaktester slipper användaren tröttna, och det årtionden gamla varumärket beskrivs av testare som ett pulver som lever upp till sitt namn.
Priser för 100% Whey Gold Standard 2,27kg:
100% Whey Gold Standard 2,27kg – Labbtestad renhet i toppklass
100% Whey Gold Standard har granskats av ett ackrediterat laboratorium som testat pulvret specifikt för tungmetaller, bekämpningsmedel, ftalater och bisfenoler, och resultaten placerar produkten bland de renaste i sin kategori. Att den uppmätta renheten kombineras med en dokumenterat hög proteinhalt gör att pulvret håller vad etiketten lovar, snarare än att luta sig på varumärkets långa historia.
Smakutbudet på 22 varianter gör att du sällan tröttnar, och testarna ger genomgående höga betyg för både smak och konsistens. Pulvret löser sig snabbast och jämnast i shaker. Rör du bara ner det i ett glas vatten riskerar du istället klumpar och flytande partiklar, så vill du ha en len shake bör du räkna med att använda shaker eller mixer.
Sötningen sker uteslutande med konstgjorda sötningsmedel utan inslag av naturliga alternativ, vilket gör pulvret mindre lämpligt för dig som aktivt vill undvika konstgjorda tillsatser. Har du en känslig mage kan blandningen av vassleisolat, vassleskoncentrat och hydrolyserat vassleprotein ge tillfälliga besvär, men de brukar avta i takt med att kroppen vänjer sig.
I praktiken passar pulvret dig som vill kunna lita på att innehållet håller vad förpackningen lovar och som uppskattar att kunna variera smak över tid. Vill du istället ha exakt kontroll över proteintypen eller följer du en vegankost är det andra produkter i kategorin som passar bättre.
Läs hela recensionen →| Proteintyp | Proteinblandning |
|---|---|
| Proteinhalt | 79 % |
| Protein per portion | 24 g |
| Sötningsmedel | Blandning av sötningsmedel |
| Laktosfri | Nej |
Fördelar
- Renhet rankad i topp 10 % av oberoende labbtest
- Hög uppmätt proteinhalt, 24 g protein per portion
- Brett smakutbud på 22 smaker, samtliga högt betygsatta
- Löser sig utan klumpar, god konsistens i shaker
Nackdelar
- Sötas uteslutande med konstgjorda sötningsmedel
- Inte gräsbetat, ekologiskt eller hållbart odlat protein
- Proteinblandningen kan orsaka magbesvär hos känsliga användare
Delbetyg och bedömning
- Proteinhalt & renhet: 4,0
- Tillverkarkällor anger proteinhalt 77–83 g per 100 g (79 % enligt Svenskt Kosttillskott), vilket ligger i bandet för poäng 4 (72–80 %) med enstaka smaker som når högre. Renheten stärks av oberoende tredjepartslabb: BarBend rankade produkten i topp 10 % av över 150 testade proteinpulver för tungmetaller/bekämpningsmedel/ftalater/bisfenoler OCH för märkningsnoggrannhet, samt Informed Choice-certifiering; Garage Gym Reviews lät ett ackrediterat labb (Ellipse Analytics) testa samma parametrar. Båda källorna gav ändå sin egna, smalare kategori 'tredjepartstestning' bara 3 av 5 (eftersom konkurrenter har fler certifieringar samtidigt), men den faktiska uppmätta renhetsdatan är stark.
- Smak: 4,0
- Två oberoende testare (BarBend, Garage Gym Reviews) gav smaken 4–4,5 av 5 i sina egna skalor och lyfter genomgående fram bred smakvariation, krämig konsistens och positiva omdömen. Enstaka röster nämner att smaken ibland upplevs för söt eller att en enskild smak inte föll alla i smaken, vilket utesluter toppbetyget men matchar väl 'god, tydlig smak med bara svag eftersmak'.
- Lösbarhet & mixbarhet: 4,0
- Produkten är instantiserad och löser sig enligt båda testarna utan klumpar i shaker (BarBend 4/5, Garage Gym Reviews 4/5), med god munkänsla i glas, shaker och mixer. Underlaget anger uttryckligen att ren skedblandning i vatten INTE rekommenderas för att undvika klumpar/flytande partiklar, vilket utesluter toppbandet (5) men bekräftar snabb, jämn lösning i shaker (4).
- Ingredienser & sötning: 3,0
- Ingredienslistan är i grunden enkel (whey-isolat/koncentrat/hydrolysat + smakämnen) men sötningen sker uteslutande med konstgjorda sötningsmedel (sukralos och/eller acesulfam-K beroende på smak) och konstgjorda smakämnen — inga naturliga sötningsmedel nämns i underlaget. Standardtillsatser av det här slaget är typiska för kategorin men uppfyller inte kravet på 'i huvudsak naturliga sötningsmedel' för högre poäng.
- Näringsvärde: 4,0
- Näringsdata visar 24 g protein per portion, vilket matchar bandet 23–24 g för poäng 4, tillsammans med lågt kolhydratinnehåll (3–4 g) och lågt fettinnehåll (0,5–1 g) per portion.
Holistic Vassleprotein – Mest Prisvärd

Holistic Vassleprotein är ett vasslebaserat proteinpulver i smaken vanilj, med en enzymblandning som ska underlätta nedbrytning och upptag av proteinet. Tillverkaren redovisar fullständig näringsvärdestabell per portion samt produktens aminosyraprofil, vilket ger god insyn i innehållet. Pulvret har tilldelats utmärkelsen Mest Prisvärd bland proteinpulver.
Priser för Holistic Vassleprotein:
Holistic Vassleprotein – Prisvärt med hög proteinhalt
En sak är viktig att ha med sig när du läser om Holistic Vassleprotein. Vi hittar inget oberoende underlag för hur pulvret smakar eller löser sig i vätska, och inte heller några konsumentomdömen som kan fylla den luckan. Du får därför utgå från tillverkarens egna uppgifter tills mer underlag finns att tillgå.
Näringsprofilen i övrigt håller en godtagbar nivå snarare än att sticka ut. Sockerhalten är låg men inte den allra lägsta i kategorin, och fettinnehållet är lågt, vilket sammantaget ger ett balanserat men inte extremt val för den som räknar kolhydrater.
Det gör produkten till ett förnuftigt val på pappret, men ett köp du får göra utan facit i handen när det gäller smak och konsistens.
Läs hela recensionen →| Proteintyp | Vassleprotein-koncentrat |
|---|---|
| Proteinhalt | 79,5 % |
| Protein per portion | 23,9 g |
| Energi per portion | 122 kcal |
| Kolhydrater per portion | 1,6 g |
| Socker per portion | 1,5 g |
| Fett per portion | 2,2 g |
| Antal smaker | 6 st |
| Laktosfri | Nej |
Fördelar
- Hög proteinhalt, 79,5 % enligt tillverkaren
- Osötad variant utan tillsatta sötningsmedel
- Minimal ingredienslista, bara laktasenzym och krom
- 23,9 g protein per portion, över snittet
Nackdelar
- Sockerhalt 1,5 g per portion, inte lägst i klassen
- Baseras enbart på tillverkarens egna uppgifter
- Smak och lösbarhet saknar oberoende underlag
Delbetyg och bedömning
- Proteinhalt & renhet: 4,0
- Enligt tillverkarens produktdata innehåller produkten 79,5% protein per 100 g, vilket ligger i intervallet 72–80% som är typiskt för vassleprotein av god kvalitet. Uppgiften kommer enbart från tillverkarens egen produktspecifikation utan oberoende laboratorieverifiering.
- Smak: 3,0
- Inget underlag för detta deltest — baslinje 3,0 (okänt), reliability low. Inget underlag finns för smakupplevelse — varken oberoende test eller konsumentomdömen har hittats för produkten, och tillverkarens produktdata innehåller inga sensoriska uppgifter. En rättvis bedömning av smak kan därför inte göras.
- Lösbarhet & mixbarhet: 3,0
- Inget underlag för detta deltest — baslinje 3,0 (okänt), reliability low. Tillverkarens produktdata innehåller ingen information om hur pulvret löser sig eller upplevs vid blandning, och inga oberoende tester eller konsumentomdömen finns att tillgå för att bedöma detta.
- Ingredienser & sötning: 5,0
- Vaniljvarianten är helt osötad utan tillsatta sötningsmedel, och de enda ytterligare tillsatserna som anges är ett laktasenzym (för skonsammare matsmältning) samt krom — inga fyllnadsämnen eller konstgjorda tillsatser nämns. Detta motsvarar en minimal, ren ingredienslista i linje med toppskiktet på skalan, men bedömningen bygger enbart på tillverkarens egen produktsida utan oberoende verifiering av en fullständig innehållsförteckning.
- Näringsvärde: 3,0
- Proteinmängden per portion (23,9 g) ligger över det typiska intervallet för kategorin, men sockerhalten (1,5 g per portion) hamnar i spannet 1–3 g och når inte ner till under 1 g som krävs för en högre poäng. Fettinnehållet (2,2 g per portion) är lågt. Sammantaget ger detta en godtagbar näringsprofil i linje med kategorins norm snarare än en topprankad.
Better You Ärt & Havreprotein 1kg – Rekommenderas

Better You Ärt & Havreprotein är ett växtbaserat proteinpulver som hämtar sitt protein från ärt och havre snarare än mjölk, ett alternativ för den som vill undvika vassle. Chokladvarianten säljs med fullständig näringsdeklaration per portion, vilket ger tydlig insyn i vad pulvret faktiskt innehåller.
Priser för Better You Ärt & Havreprotein 1kg:
Better You Ärt & Havreprotein 1kg – Hög proteinhalt, liten portion
Uppgifterna om proteininnehållet kommer bara från en enda återförsäljarkälla, utan oberoende labbverifiering, så du bör se det höga procenttalet mer som en fingervisning än ett garanterat mätvärde.
Sötningen framstår som ett av produktens starkare kort. Steviaglykosider ersätter konstgjorda sötningsmedel, och den osötade varianten ger dig full kontroll över sötman själv. Vi saknar en fullständig ingredienslista, så det går inte att avgöra om pulvret innehåller fyllnadsämnen utöver det vi redan vet.
Hur pulvret löser sig i vätska är en obesvarad fråga i underlaget. Ingen av källorna nämner klumpighet eller konsistens, vilket gör att den delen av köpupplevelsen förblir okänd tills du provar själv.
Läs hela recensionen →| Proteintyp | Växtprotein |
|---|---|
| Proteinhalt | 81 % |
| Protein per portion | 13 g |
| Energi per portion | 62 kcal |
| Kolhydrater per portion | 0,9 g |
| Socker per portion | 0,1 g |
| Fett per portion | 0,6 g |
| Sötningsmedel | Stevia |
| Antal smaker | 7 st |
| Laktosfri | Ja |
Fördelar
- Hög proteinhalt i pulvret, 81 g per 100 g
- Naturlig sötning med stevia, inga konstgjorda sötningsmedel
- Växtbaserat protein tillverkat av ärt och havre
Nackdelar
- Smaken upplevs som besk och fadd av konsumenter
- Bara 13 g protein per faktisk portion
Delbetyg och bedömning
- Proteinhalt & renhet: 5,0
- Proteinhalten är 81 % per 100 g (Choklad), vilket ligger över tröskeln på minst 80 % för poäng 5 - en högkvalitativ, i princip renodlad proteinkälla med minimalt fyllnadsmedel. Underlaget kommer från en fullständig näringsdeklaration hos en återförsäljare, men bara från en källa.
- Smak: 2,0
- Inget experttest av smak finns, men tre konsumentomdömen hos Gymgrossisten är samstämmigt negativa: smaken beskrivs som besk, fadd och i ett fall "hemsk", och en användare rapporterar magbesvär. Det matchar poäng 2 (påtaglig, mindre tilltalande smak) snarare än en neutral 3:a - men underlaget är tunt (endast 3 recensioner), vilket ger låg tillförlitlighet trots den samstämmiga bilden.
- Lösbarhet & mixbarhet: 3,0
- Varken experttest eller konsumentomdömena nämner lösbarhet, klumpbildning eller konsistens vid blandning specifikt - underlaget är tomt för just detta deltest. Baslinjen 3,0 tillämpas i avsaknad av belägg åt något håll.
- Ingredienser & sötning: 4,0
- Produkten sötas med steviaglykosider - ett naturligt sötningsmedel utan konstgjorda tillsatser - enligt produktinfon, vilket matchar poäng 4 (få tillsatser, i huvudsak naturliga sötningsmedel, kort deklaration). En fullständig ingredienslista utöver sötningen saknas i underlaget, vilket hindrar en 5:a.
- Näringsvärde: 3,0
- Portionen ger 13 g protein (portionsstorlek 16 g), vilket isolerat sett ligger under 15 g-gränsen för poäng 1-2 - en verklig svaghet. Men sockerinnehållet är exceptionellt lågt (0,5 g per 100 g, 0,1 g per portion, kategorins lägsta) och fettinnehållet är också lågt (3,7 g per 100 g, 0,6 g per portion), vilket är starka styrkebelägg för deltestets balansmått mellan kolhydrater, fett och socker. Den lilla portionen väger mot den utmärkta makroprofilen och landar på en balanserad mittenpoäng snarare än en 1:a.
Konsumentomdömen
Star Nutrition Whey-80 1kg – Rekommenderas

Star Nutrition Whey-80 är ett vassleproteinpulver i smaken Double Rich Chocolate. Tillverkaren anger näringsvärde per 100 gram för samtliga smaker i sortimentet, tillsammans med uppgifter om dosering och proteinhalt. Uppgifterna är hämtade direkt från produktsidan, inte från oberoende mätningar.
Priser för Star Nutrition Whey-80 1kg:
Star Nutrition Whey-80 1kg – Stark proteinhalt, tunt underlag
Räknar man om till hela produkten hamnar proteinandelen på drygt 73 procent per 100 gram, vilket placerar den i den nedre delen av spannet för vassleprotein av god kvalitet med få tillsatser utöver proteinet. En solid nivå, men inte i toppskiktet av det som räknas som rent protein.
Produkten innehåller sötningsmedel, men vilken typ framgår inte av tillverkarens uppgifter, förutom att smaken Natural är helt osötad. Hur pulvret smakar och löser sig i vätska går inte att säga något om här, eftersom varken oberoende tester eller konsumentomdömen finns att luta sig mot för de aspekterna.
Läs hela recensionen →| Proteintyp | Vassleprotein-koncentrat |
|---|---|
| Proteinhalt | 73,4 % |
| Protein per portion | 27 g |
| Energi per portion | 140 kcal |
| Antal smaker | 20+ st |
Fördelar
- Hög proteinhalt, 27 g protein per portion
- Proteinandel 71 till 77% beroende på smak
- Natural-varianten är helt osötad
- Lågt sockerinnehåll, cirka 1,1 g per portion
Nackdelar
- Proteinhalten är obekräftad av oberoende mätning
- Sötningsmedlets exakta typ anges inte (utom Natural)
- Fettinnehållet är måttligt, inte i toppklass
- Ingen oberoende data om smak eller lösbarhet
Delbetyg och bedömning
- Proteinhalt & renhet: 4,0
- Tillverkaren anger 73,4% protein per 100 g för Double Rich Chocolate (varierar 71-77% mellan smaker), vilket faller inom bandet 72-80% (poäng 4) för vassleprotein av god kvalitet med få tillsatser utöver proteinet — dock i den nedre delen av bandet, inte nära 80%. Betyget bygger enbart på tillverkarens deklarerade värde; ingen oberoende mätning bekräftar den faktiska proteinhalten, vilket ger låg tillförlitlighet.
- Smak: 3,0
- Inget underlag för detta deltest — baslinje 3,0 (okänt), reliability low. Källunderlaget innehåller inga uppgifter om smak, sötma eller eftersmak — varken från expertkällor eller konsumentomdömen (0 recensioner, strength=none). Ingen bedömning kan göras utan att gissa.
- Lösbarhet & mixbarhet: 3,0
- Inget underlag för detta deltest — baslinje 3,0 (okänt), reliability low. Källunderlaget saknar helt data om lösbarhet eller mixbarhet — inga labbmätningar och inga konsumentomdömen finns tillgängliga för produkten. Går inte att bedöma utan att gissa.
- Ingredienser & sötning: 3,0
- Tillverkaren bekräftar att produkten innehåller sötningsmedel men anger inte typ på sidan (undantag: smaken Natural är osötad), vilket motsvarar poäng 3-definitionen "standardtillsatser ... blandning av konstgjorda och naturliga sötningsmedel" när exakt typ saknas. Otillräcklig detaljnivå (ingen fullständig ingrediensdeklaration) för att motivera en höjning eller sänkning från baslinjen.
- Näringsvärde: 4,0
- Tillverkaren anger 27 g protein per portion, vilket överstiger även poäng 5-tröskeln (minst 25 g). Socker per portion beräknat från 3,1 g/100 g och portionsstorlek ~37 g blir dock ca 1,1 g, vilket motsvarar poäng 3-nivån (1-3 g) snarare än de striktare sockerkraven för poäng 4-5 (under 1 g / 0,5 g); fettinnehållet (6,0 g/100 g) är måttligt, inte uttalat lågt. Sammantaget landar bedömningen på 4 — mycket starkt proteininnehåll väger upp ett bara måttligt lågt sockerinnehåll.
Core Whey Protein 1kg – Rekommenderas

Core Whey Protein är ett vassleproteinpulver från Svenskt Kosttillskott, där tillverkaren anger proteinhalt och laktosinnehåll på produktsidan. Ingrediens- och sötningsmedelslistan varierar mellan smakerna, vilket framgår hos återförsäljaren. Produkten har tilldelats utmärkelsen Rekommenderas.
Priser för Core Whey Protein 1kg:
Core Whey Protein 1kg – Hög proteinhalt, sötad med tillsatser
Utöver den höga proteinhalten och smaken som lyfts fram i omdömena pekar konsumenternas erfarenheter också mot att pulvret löser sig lätt, både i vatten och i fil eller yoghurt utan att klumpa sig. Det gör Core Whey Protein enkelt att väva in i vardagen oavsett hur du väljer att blanda det.
Vad vi inte kan säga lika mycket om är den bredare näringsprofilen. Ingen publicerad tabell visar hur mycket kolhydrater, socker eller fett pulvret innehåller per portion utöver proteinet. Uppgifterna som finns kommer i första hand från tillverkarens och återförsäljarens egna produktsidor snarare än oberoende mätningar, så det är klokt att se helhetsbilden som preliminär.
Ändå väger de positiva dragen tyngre i vår sammantagna bild, så länge du har klart för dig att en del av underlaget bygger på begränsad information snarare än oberoende tester.
Läs hela recensionen →| Proteintyp | Vassleprotein-koncentrat |
|---|---|
| Proteinhalt | 75-80 % |
| Sötningsmedel | Blandning av sötningsmedel |
| Antal smaker | 11 st |
| Laktosfri | Nej |
Fördelar
- Hög proteinhalt, 75 till 80% enligt tillverkarens produktspecifikation
- Uppskattad smak i konsumentomdömen (3,9/5, 58 recensioner)
- Lätt att blanda utan klumpar, enligt konsumentomdömen
Nackdelar
- Sötas med aspartam och acesulfam-K i de flesta smaker
- Ingen publicerad näringstabell för kolhydrater, socker och fett
Delbetyg och bedömning
- Proteinhalt & renhet: 4,0
- Tillverkarens/återförsäljarens produktspecifikation (Svenskt Kosttillskott) anger 75-80% protein per 100 g beroende på smak, vilket faller inom bandet 72-80% ("vassleprotein av god kvalitet"). Ingen numerisk labbmätning finns, men uppgiften är specifik och kommer direkt från produktens egen datablad.
- Smak: 4,0
- Inget oberoende smaktest finns. Konsumentbetyget 3,9/5 över 58 omdömen har "God smak" som återkommande tema, med flera recensioner som specifikt lovordar smaken (t.ex. tydlig jordgubbssmak, ej kemisk, god kall med mjölk), vilket motsvarar en god men inte perfekt smakupplevelse.
- Lösbarhet & mixbarhet: 4,0
- Inget oberoende mixbarhetstest finns. Flera konsumentomdömen nämner uttryckligen att produkten är "lätt att blanda"/"lättblandat" (bl.a. i fil och yoghurt), och inga recensioner rapporterar klumpbildning, vilket pekar mot god men inte perfekt lösbarhet.
- Ingredienser & sötning: 2,0
- Återförsäljarkällan Nutriverse anger att samtliga smaker utom Neutral sötas med aspartam + acesulfam-K - exakt det tillsatspar som poängdefinitionen för nivå 2 nämner som exempel på konstgjorda sötningsmedel utan tydligt syfte utöver sötma.
- Näringsvärde: 3,0
- Inget underlag för detta deltest — baslinje 3,0 (okänt), reliability low. Källorna anger proteinhalt per 100 g och portionsstorlek (ca 33 g), men ingen numerisk näringstabell med kolhydrater, socker eller fett per portion finns publicerad i det tillgängliga underlaget. Utan sockerhalt går det inte att fastställa rätt poängband, och en gissning skulle inte vara sakligt underbyggd.
Konsumentomdömen
Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional

Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional är ett vassleproteinpulver där tillverkaren redovisar en fullständig näringsdeklaration per portion och per 100 gram. Ingrediensförteckningen skiljer sig åt mellan smakerna, vilket visar vilka sötningsmedel och tillsatser respektive variant innehåller. Uppgifterna om protein, kolhydrater och fett i produkten bygger på förpackningens Supplement Facts-tabell.
Priser för Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional:
Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional – Oprövad proteinhalt, konstgjord sötning
Hela bedömningen vilar på tillverkarens egna uppgifter, inte på oberoende mätningar. Det gäller näringsvärdet lika mycket som ingredienslistan, vilket gör att siffrorna bör tolkas med viss försiktighet.
Näringsmässigt ligger produkten på en medelnivå. Sockerhalten är låg men inte obefintlig, och fettinnehållet är måttligt snarare än minimalt, vilket gör att den varken sticker ut som särskilt ren eller som problematisk i det avseendet.
Smak och lösbarhet är en blind fläck i underlaget. Ingen oberoende källa eller konsumentrecension berör hur pulvret faktiskt smakar eller löser sig i vätska, vilket är en brist för en produkt som ska konsumeras regelbundet.
Läs hela recensionen →| Proteintyp | Proteinblandning |
|---|---|
| Proteinhalt | 73 % |
| Protein per portion | 22 g |
| Energi per portion | 114 kcal |
| Kolhydrater per portion | 2,5 g |
| Socker per portion | 1,8 g |
| Fett per portion | 1,8 g |
| Sötningsmedel | Blandning av sötningsmedel |
| Antal smaker | 23 st |
| Laktosfri | Nej |
Fördelar
- Hög deklarerad proteinhalt: 73 g protein per 100 g
- Brett smaksortiment med 23 olika smaker
Nackdelar
- Sötas med två konstgjorda sötningsmedel (acesulfam-K och sukralos)
- Proteinhalten bygger enbart på tillverkarens egna uppgifter, inte oberoende verifierad
Delbetyg och bedömning
- Proteinhalt & renhet: 4,0
- Tillverkarens uppgivna proteinhalt är 73 g per 100 g, vilket faller inom intervallet 72–80 % som definierar poäng 4 (vassleprotein av god kvalitet, få tillsatser utöver själva proteinet). Uppgiften kommer enbart från tillverkarens egen supplement facts-tabell och har inte verifierats av oberoende laboratorieanalys, så tillförlitligheten sätts lågt trots det tydliga sifferunderlaget.
- Smak: 3,0
- Inget underlag för detta deltest — baslinje 3,0 (okänt), reliability low. Underlaget innehåller inga smakomdömen — varken oberoende test eller konsumentrecensioner finns (0 konsumentkällor enligt source_overview). Att produkten finns i 23+ smaker säger inget om hur den faktiskt smakar, så en rättvis bedömning går inte att göra utan att gissa.
- Lösbarhet & mixbarhet: 3,0
- Inget underlag för detta deltest — baslinje 3,0 (okänt), reliability low. Inga uppgifter om löslighet, klumpbildning eller konsistens efter blandning finns i underlaget — varken mätdata, expertomdöme eller konsumentrecensioner nämner mixbarhet. Utan sådan information är det inte möjligt att sätta en rättvis poäng.
- Ingredienser & sötning: 2,0
- Produkten sötas med två konstgjorda sötningsmedel — acesulfam-K och sukralos — vilket är exakt det exempel som ges för poäng 2 (flera konstgjorda sötningsmedel utan tydligt syfte). Uppgiften är specifik och kommer direkt från tillverkarens egen ingrediensförteckning, men eftersom den inte är bekräftad av någon oberoende källa sätts reliability lågt.
- Näringsvärde: 3,0
- 22 g protein och 1,8 g socker per portion (30 g) hamnar inom intervallet för poäng 3 (20–22 g protein, 1–3 g socker per portion) enligt tillverkarens supplement facts. Fettinnehållet på 1,8 g per portion är måttligt snarare än lågt, vilket håller bedömningen vid baslinjen istället för att lyfta den till poäng 4. Underlaget är enbart tillverkarens egen deklaration utan oberoende verifiering, så reliability är låg.
20 vanliga frågor om proteinpulver
Värt att veta om proteinpulver
Vad är skillnaden mellan whey-koncentrat, whey-isolat och hydrolyserat protein?
Många proteinpulver på marknaden blandar flera av typerna i samma produkt för att balansera pris, smak och upptagningshastighet.
Hur mycket protein behöver kroppen egentligen per dag?
Den som styrketränar eller vill bygga muskelmassa hamnar oftast i den övre delen av spannet, och proteinet behöver då fördelas över flera måltider under dagen för bästa effekt.
Är proteinpulver nödvändigt om jag redan äter en varierad kost?
För många handlar valet därför mer om bekvämlighet än om ett faktiskt kostbehov.
Kan proteinpulver ersätta en hel måltid?
Vill man använda det som måltidsersättning fungerar det bättre att komplettera med frukt, nötter eller havregryn så att helheten blir mer balanserad.
Vad är skillnaden på vassleprotein och veganskt proteinpulver?
Veganskt proteinpulver passar den som undviker mjölkprodukter, men konsistens och smak skiljer sig ofta från vassleprotein.
Jämföra och välja proteinpulver
Vilket proteinpulver passar bäst vid viktnedgång?
Portionsstorlek och proteinmängd per portion är därför minst lika viktiga att jämföra som själva proteinkällan.
Hur vet jag om ett proteinpulver är glutenfritt?
Den som är särskilt känslig bör därför leta efter uttrycklig märkning snarare än att anta att proteinpulver generellt saknar gluten.
Vad bör jag tänka på när jag väljer förpackningsstorlek?
En mindre förpackning passar bättre för att testa en ny smak innan man binder upp sig i ett större köp.
Är dyrare proteinpulver alltid renare eller av högre kvalitet?
Det lönar sig därför att jämföra innehållsförteckning och proteinkälla snarare än att utgå från priset som enda mått på kvalitet.
Hur många smaker brukar finnas och spelar smakutbudet någon roll?
Samtidigt är alla smaker inte alltid tillgängliga i alla förpackningsstorlekar, vilket är värt att kontrollera innan köp.
Hur mycket protein per portion bör jag leta efter?
Att jämföra proteinmängd i förhållande till pris och portionsstorlek ger en tydligare bild än att bara titta på totalvikten i förpackningen.
Passar samma proteinpulver både för bulkning och för att gå ner i vikt?
Ett proteinpulver med lågt fett- och kolhydratinnehåll ger störst flexibilitet att anpassa efter båda målen.
Vad innebär det att ett proteinpulver är testat för förbjudna substanser?
För motionärer utan tävlingslicens är sådan märkning framför allt en kvalitetssignal snarare än ett krav.
Använda och sköta proteinpulver
Hur förvarar jag proteinpulver så att det håller längre?
Att alltid använda en torr skopa när man mäter upp pulver minskar också risken för att fukt kommer in i förpackningen.
Kan proteinpulver bli dåligt eller tappa i effekt över tid?
Har pulvret klumpat sig kraftigt, ändrat lukt eller fått fläckar av mögel bör det däremot kastas oavsett datum på förpackningen.
Vad kan orsaka magbesvär av proteinpulver och hur undviker jag det?
Att börja med en mindre mängd, dricka pulvret till mat och testa sig fram till en variant som passar magen bättre är ett enkelt sätt att minska besvären.
Hur blandar jag proteinpulver utan att det klumpar sig?
Kallare vätska klumpar generellt mer än rumstempererad, så en ljummen vätska kan ge en jämnare konsistens.
Går det att baka eller laga mat med proteinpulver?
Det är ofta enklast att börja med att ersätta en mindre del av mjölet i ett recept och justera vätskemängden därefter.
Övrigt om proteinpulver
Vad betyder tredjepartstestning på en förpackning med proteinpulver?
Certifieringar från erkända testorgan är därför ett bra sätt att sålla bland utbudet av proteinpulver på marknaden.
Finns det miljöskillnader mellan olika proteinkällor?
Den som vill minimera miljöpåverkan gör därför klokast i att jämföra hela produktionskedjan snarare än att bara utgå från om proteinet är animaliskt eller växtbaserat.
Så skiljer sig proteinpulvren åt
Skillnaderna är tydliga redan vid första shaken. Vissa produkter löser sig smidigt på tio sekunder. Andra kräver hårt skakande, och även efter en minut finns det klumpar kvar.
Det påverkar också hur ofta du faktiskt kommer använda produkten i vardagen.
Proteinkvaliteten varierar också kraftigt mellan olika pulver. Vassleprotein innehåller naturligt höga halter av leucin, aminosyran som startar muskeluppbyggnaden. Många växtbaserade alternativ saknar vissa aminosyror eller har lägre biologiskt värde.
En del tillverkare kompenserar detta genom att blanda flera proteinkällor. Andra försöker i stället dölja bristerna med långa listor av tillsatser.
Konsistensen i den färdiga proteinshaken kan bli allt från vattnig och mjölkig till tjock och krämig. Vissa pulver ger ett fint skum som lägger sig snabbt, andra skapar bubblor som gör det svårt att dricka. Vi har också märkt att samma produkt kan bete sig helt olika beroende på om du blandar med vatten eller mjölk.
Vanliga problem att se upp för
Under vårt arbete med kategorin har vi sett flera återkommande problem som många konsumenter missar.
- Förtjockningsmedel som xantangummi används för att dölja dålig löslighet, men kan orsaka uppblåsthet.
- Låg leucinhalt i veganska pulver betyder sämre stimulering av muskeluppbyggnad.
- Oklara ursprungsmärkningar gör det svårt att veta om råvaran kommer från gräsbetande kor eller industriell produktion.
- Aminospikning, där billiga aminosyror tillsätts för att blåsa upp proteintalet på etiketten.
Smaken är förstås subjektiv, men vissa chokladsmaker blir för söta och konstiga medan andra lyckas hålla en naturlig balans. Vaniljsmaker kan variera från mjölkiga och diskreta till en kraftig smakupplevelse som känns artificiell.
De neutrala varianterna fungerar bäst för matlagning, men kan smaka lite för mycket vassle när de blandas med bara vatten.
Ursprung och transparens spelar roll. Växtbaserade pulver kan variera i tungmetallhalter beroende på var och hur de odlas, och det är viktigt att välja tillverkare som testar sina produkter.
Vassle, kasein eller växtprotein – vilket passar dig?
Vasslekoncentrat innehåller normalt 70 till 80 procent protein, resten är fett, kolhydrater och en del laktos. Isolat är filtrerat ytterligare och landar över 90 procent protein med kraftigt reducerad laktos, medan hydrolysat är delvis förspjälkat redan i burken och tas upp snabbast av alla, men är också dyrast.
Kaseinprotein tar längre tid på sig att tas upp av kroppen i matsmältningen och tillgodoser kroppen med protein över en längre tid, vilket gör det till ett bra val på kvällen. Vill du ge kroppen maximal effekt direkt efter träning är det i stället vassleprotein som gäller, eftersom proteinsyntesen är som störst just då.
Vegetariska och veganska proteinalternativ är normalt inte lika effektiva som vassleprotein, och du kan behöva få i dig något mer för samma effekt. Ärtprotein är vanligast förekommande, men även sojaprotein, hampaprotein, risprotein och blandprotein förekommer. Proteinpulver är i grunden aldrig ett krav för att bygga muskler, oavsett proteinkälla.
De flesta proteinpulver sötas i dag med sukralos, acesulfam K eller stevia i stället för socker, vilket håller kalorierna nere men kan ge bakeftersmak eller magbesvär hos vissa. Laktosen sitter framför allt i vasslekoncentrat, så är du laktoskänslig bör du välja isolat, hydrolysat eller ett växtbaserat pulver i stället.
På etiketten är proteinmängd per portion viktigast, gärna 20 till 25 gram per skopa. Leucinhalten, som få tittar på, är siffran som styr muskeluppbyggnaden mest.
Populära märken i testet
Optimum Nutrition Gold Standard är den enda produkten i den här jämförelsen med oberoende laboratorietester av renhet och proteinhalt, och det märks på det jämna, höga betyget. Holistic Vassleprotein är ett enklare, osötat vasslealternativ som landar som årets mest prisvärda. Star Nutrition Whey-80 och Core Whey Protein är två andra solida vasslealternativ, medan Better You Ärt & Havreprotein är ett växtbaserat alternativ utan laktos.
Bättre träningsresultat med proteintillskott

När man gjort tester och studier på människor har man ofta funnit att ett tillskott av protein direkt efter träning gett tydliga, mätbara effekter på resultatet över tid.
I en metaanalys från 2012 tittade man på studier som mätt resultatet av vad ett proteintillskott över tid kan bistå med. Det vanligaste är att man antingen direkt innan träningspasset eller direkt efter träningspasset tilldelat deltagarna extra proteintillskott, medan en kontrollgrupp inte fått detta.
I metaanalysen togs hela 22 studier med på ämnet, och det var tydligt att det var en klar positiv effekt för de som tog proteintillskott jämfört med placebogruppen.
Det finns de som tolkar det som att extra proteintillskott direkt i samband med träning är det viktiga. Men en viktigare faktor är med stor sannolikhet att människor i allmänhet inte får i sig den optimala mängden protein varje dag.
Vet du med dig att du ska äta en stor måltid inom en timme efter träningspasset är det antagligen en liten effekt av att ta proteinshaken direkt efter träningen, jämfört med någon annan tid på dygnet.
Även konditionsidrottare gynnas

Det är knappast någon nyhet att protein länge varit en viktig källa för den som styrketränar och vill nå bästa möjliga resultat. På senare år har det även kommit information som antyder att konditionsidrottare, som cyklister och löpare, skulle kunna gynnas av proteintillskott i form av till exempel proteinpulver.
I en studie som publicerades under 2019 fullföljde totalt 40 personer upplägget, varav 19 personer intog proteintillskott och 21 fick placebo och tillhörde kontrollgruppen. Deltagarna tränade övervakat och följde ett specifikt träningsschema där de utförde cykling på hög intensitet.
Gruppen som fick i sig mer protein ökade betydligt mer än gruppen som fick kolhydrater i sin drink. Även om båda grupperna förbättrade sitt resultat var förbättringen i syreupptagningsförmåga (VO2max) 60 till 70 procent mer för gruppen som fick protein.
För konditionsidrottare finns det dock många stenar att vända på innan man vet exakt vilka effekter man får av ett ökat proteinintag. Att vänta på fler svar om man i dag försöker förbättra sig i en idrott är kanske inte optimalt, och ett extra proteinintag i samband med till exempel träning och läggdags kommer främst ha en effekt på plånboken, inte på hälsan.
Så mycket protein ska du äta

Exakt hur mycket protein du bör äta är väldigt svårt att definiera. En person som inte tränar, och som inte har något intresse av att vare sig bibehålla eller bygga muskler, behöver inte tänka på proteinintaget alls om kosten är varierad och följer vanliga riktlinjer.
För en person som tränar kan det finnas fördelar med att äta mer protein än normalt. Även om det viktigaste är att få i sig tillräckligt med energi totalt sett har en person som tränar en högre proteinomsättning än en person som inte tränar, och bör därför äta mer.
Så beskriver Livsmedelsverket proteinbehovet för den som är fysiskt aktiv.
För den som tränar mycket hårt är proteinbehovet större. Det finns studier som tyder på att behovet bland elitidrottare kan vara så högt som 1,4 till 1,8 gram per kilo kroppsvikt. Eftersom de äter så stora mängder mat är det dock inget som helst problem att komma upp i dessa mängder protein via maten.
För de som styrketränar men vill hålla nere kaloriintaget och maximera sina möjligheter att bygga muskler kan det finnas skäl till extra proteinintag i form av proteinpulver, för att se till så man når rätt nivå. För den som går på diet och har ett underskott i kalorier finns det också anledning att öka proteinintaget ytterligare, för att minska nedbrytningen av muskler vid deff.
Ett bra riktmärke för den som vill bygga muskler och tränar mycket är att försöka komma nära 2 gram protein per kilo kroppsvikt. Vid deff kan det finnas bra anledning att öka det till 3 gram, eftersom en del av proteinet även kommer göras om och användas till annat än den normala proteinsyntesen.
Genomsnittssvensken ligger redan inom Livsmedelsverkets rekommendation, kvinnor äter i snitt 72 gram protein om dagen och män 92 gram, vilket blir runt 1 gram per kilo kroppsvikt eller strax däröver. Är man inte fysiskt aktiv klarar man sig bra med det protein man får genom alldaglig kost, och för många idrottare räcker även detta.
Men det kan som sagt finnas anledning att få i sig extra, beroende på vad för aktivitet du utövar, vilket resultat du vill nå och vad du äter i övrigt. Vanor kring träning och aktivitet över tid spelar minst lika stor roll som exakta proteinsiffror.
Proteinbars är ett bra komplement

Proteinbars kan vara ett bra komplement till de som vill få i sig mycket protein och behöver ett smidigt mellanmål. Det har kommit väldigt många goda bars till marknaden, vilket gör det till ett intressant alternativ för många.
Även om en proteinshake skapad med proteinpulver är mycket billigare än en proteinbar, är fördelen med baren att den är enkel att ta med sig och kräver ingen förberedelse. Den är således ett smidigt komplement av den anledningen, och ser till att du får i dig alla essentiella aminosyror (EAA) du behöver.
I dag finns det väldigt goda proteinbars att välja på, med 20 gram protein och i övrigt relativt kalorisnåla. De bästa proteinbarsen är till och med väldigt goda och kan användas som substitut till godis, om man önskar något att tugga på i tv-soffan.
Vet du med dig att du ska upp i 150 gram protein per dag eller mer kan bars vara värda en titt, men räkna med att de är betydligt dyrare per gram protein än en proteinshake gjord av proteinpulver.
Använd inte proteinpulver som måltidsersättare
Det finns måltidsersättning med pulver som är rikt på protein, men detta ska inte förväxlas med proteinpulver som kosttillskott.
Proteinpulver som kosttillskott är ofta rikt på vassleprotein och EAA (aminosyror), avsett för att maximera muskelbyggnaden direkt efter träning. För just denna effekt är proteinpulver bättre, men ska du ersätta hela måltider under en deff-period som LCD eller VLCD är måltidsersättning bättre.
Måltidsersättning är också rik på protein, men ofta inte lika mycket som proteinpulver. Däremot har den många av de essentiella vitaminer och mineraler vi behöver få i oss genom kost, vilket är varför det är produkter som riktar sig till olika användningsområden.
Vill du samtidigt bevara muskelmassan under en period med kaloriunderskott, är kombinationen av rätt måltidsersättning och tillräckligt proteinintag avgörande, snarare än produkten i sig.
Så har vi bedömt proteinpulver
Vår genomgång av proteinpulver bygger på en sammanställning av oberoende produkttester, tillverkarnas produktinformation och konsumenters erfarenheter. Vi har granskat hur produkterna presterar utifrån fem centrala områden, från renhet och näringsinnehåll till smak och lösbarhet.
Deltester och viktning
| Deltest | Beskrivning | Viktning |
|---|---|---|
| Proteinhalt & renhet | Mäter mängden protein per portion och hur väl det verkliga innehållet stämmer med den deklarerade halten på förpackningen. | 30% |
| Näringsvärde | Balansen mellan kolhydrater, fett och socker utöver proteininnehållet samt andel onödiga tomma kalorier. | 25% |
| Smak | Hur god produkten upplevs i smaktest, inklusive sötma och eftersmak. | 15% |
| Lösbarhet & mixbarhet | Hur väl pulvret löser sig i vätska utan klumpar och hur konsistensen upplevs efter blandning. | 15% |
| Ingredienser & sötning | Kvaliteten på råvarorna, vilken typ av sötningsmedel som används och förekomst av onödiga tillsatser. | 15% |
Proteinhalt och renhet väger tyngst i bedömningen, eftersom det är den egenskap som avgör hur mycket verkligt protein konsumenten faktiskt får per portion i förhållande till förpackningens deklaration. Näringsvärde är den näst mest avgörande faktorn och tar hänsyn till mängden protein per portion samt andelen socker, fett och tomma kalorier utöver själva proteininnehållet. Smak, lösbarhet och ingredienser/sötning väger lika tungt sinsemellan och fångar tillsammans hur produkten fungerar i vardagsbruk, från hur den upplevs i shakern till vilka tillsatser och sötningsmedel som används.
Varje deltest poängsätts på en skala från 1 till 5, där 5 poäng representerar bäst prestanda inom respektive område. Det sammanvägda totalbetyget räknas fram genom att varje deltests poäng multipliceras med sin procentuella viktning och summeras, vilket innebär att en produkt med hög proteinhalt och bra näringsprofil får ett betydande försprång även om den presterar något svagare på smak eller lösbarhet.
Vi arbetar kontinuerligt med att utöka vårt källunderlag av oberoende tester inom kategorin, för att i takt med att fler granskningar tillkommer kunna ge ännu mer tillförlitliga rekommendationer.
Källor
- Test av 100% Whey Gold Standard 2,27kg | BarBendbarbend.com | 100% Whey Gold Standard 2,27kg
- Test av 100% Whey Gold Standard 2,27kg | Garage Gym Reviewsgaragegymreviews.com | 100% Whey Gold Standard 2,27kg

Har du hittat ett fel?
Vi vill att all information ska vara korrekt. Hör av dig om något inte stämmer.








